Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Tak, jeżeli spełni warunki określone w rozporządzeniu. Żeby sprawdzić czy spełniasz warunki przejdź do kwalifikatora.
Do kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem na nowe inwestycje zalicza się koszty będące:
Wartości niematerialne i prawne kwalifikują się do kosztów nowej inwestycji, jeżeli łącznie spełniają następujące warunki:
Maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji, jakie są uwzględniane przy określeniu maksymalnej wysokości pomocy publicznej, nie może przekroczyć 130% kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji, do których poniesienia w określonym terminie zobowiązał się przedsiębiorca.
Warunkiem korzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego z tytułu:
1) kosztów inwestycji jest:
– 5 lat – w przypadku dużych przedsiębiorców,
– 3 lata – w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców
– od dnia ich wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, przy czym nie wyklucza się wymiany przestarzałych instalacji lub sprzętu w związku z szybkim rozwojem technologicznym
– 3 lata – w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców
– od dnia zakończenia nowej inwestycji;
2) zatrudnienia określonej liczby pracowników jest utrzymanie każdego miejsca pracy przez okres co najmniej:
Tak. W ramach jednego projektu inwestycyjnego przedsiębiorca może korzystać z różnych źródeł pomocy publicznej, nie tylko zwolnienia z podatku dochodowego, ale również m.in. z dotacji unijnych, grantów rządowych, dofinansowania tworzenia nowych miejsc pracy, zwolnienia z podatku od nieruchomości.
Pomoc ta może być dowolnie łączona, należy jednak pamiętać, aby kumulacja tych środków nie doprowadziła do przekroczenia maksymalnej intensywności pomocy publicznej (patrz: tabela określająca poziom regionalnej pomocy inwestycyjnej dla województw, w których działa Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna).
Poniżej są ogólne zasady kumulowania pomocy publicznej:
Warunkiem udzielenia wsparcia z tytułu kosztów nowej inwestycji jest udział środków własnych przedsiębiorcy lub zewnętrznych źródeł finansowania, w postaci wolnej od wszelkiego publicznego wsparcia, wynoszących co najmniej 25% całkowitych kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji.
Przez duży projekt inwestycyjny należy rozumieć nową inwestycję, której koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą przekraczają równowartość 50 mln euro według kursu ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia udzielenia zezwolenia.
W przypadku pomocy udzielanej przedsiębiorcy na realizację dużego projektu inwestycyjnego maksymalna wielkość pomocy ustalana jest według wzoru:
I = R x (50 mln Euro + 0,5 x B + 0,34 x C)
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
I – maksymalna wartość pomocy dla dużego projektu inwestycyjnego, R – intensywność pomocy dla obszaru lokalizacji inwestycji, określoną zgodnie z ust. 1,
B – wielkość kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, powyżej równowartości 50 mln Euro nieprzekraczająca jednak 100 mln Euro,
C – wielkość kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą przekraczającą równowartość 100 mln Euro.
Jeżeli później status przedsiębiorcy zmieni się („średni” stanie się „dużym”), nie tracą oni punktu – wystarczy być MŚP w momencie otrzymania decyzji.
Działalności wykluczone ze wsparcia określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2018.
Przebieg procesu wydania decyzji o wsparciu:
Minimalna wymagana liczba spełnianych kryteriów:
-
Zaznacz minimum jedną pozycję na każdej z dwóch list